Na Visokim školama  u Kragujevcu, Aranđelovcu, Kruševcu i Trsteniku koje rade u sastavu Akademije strukovnih studija Šumadija diplomiralo je od osnivanja više hiljada studenata i steko zvanje inženjera. Ove škole bogate istorije i tradicije osnovane su u približno, istom periodu , šezdesetih godina prošloga veka izuzev škole u Kruševcu koja je osnovana još davne 1950. Godine. (Visoka škola u Kragujevcu 1959. Godine, u Aranđelovcu 1960. Godine, Trsteniku 1962. Godine.) Pre svega pogonski inženjeri različitih usmerenja, mašinskih, hemijskih, tehničkih struka uglavnom su bili stipendisti Zavoda „Crvena Zastava“ iz Kragujevca, „Prve Petoletke“ iz Trstenika, Fabrike vagona Kraljevo, „Goše“ iz Smederevske Palanke, „Krušika“ iz Valjeva i „Petra Drapšina“ iz Mladenovca, „Šamota„ i „Knjaza Miloša„ iz Aranđelovca.

 

Kako su  se privreda i zemlja razvijale i menjale, prilagođavali su se i programi škola koje danas čine Akademiju. U periodu od osnivanja do danas škole su zabeležile velika dostignuća na polju obrazovanja, nauke i prakse.

 

Visoka tehnička škola u Kragujevcu se posebno ističe sa rezultatima na polju Informacionih tehnologija, Saobraćaja i pre svega Mašinstva koje je bilo i ostalo usmereno na  bogatu mašinsku industriju grada Kragujevca. Dovoljno je reći da je hiljadu inženjera zaposleno u mašinskoj industriji Kragujevca poteklo iz ove škole. Visoka škola u Kragujevcu je kroz studijske programe IT i Sabraćaja postigla značajna partnerstva i danas realizuje praksu zajedno sa čuvenim Comtrade i Microsoftom. Na polju saobraćaja zabeležena su brojna rešenja i patenti koje su studenti i profesori škole izneli kao i doprinos bezbednosti saobraćaja kroz brojne obuke koje se realizuju.

 

Visoka škola u Aranđelovcu može se pohvaliti uspehom na polju obrazovanja pre svega u oblasti tehnologije nemetala i vode na osnovi čega je i nastala potreba još davne 1960. Godine za formiranjem ove škole. Do danas, posao i karijeru je gradilo uz pomoć diplome ove škole više od hiljadu inženjera i posao su nalazili širom bivše Jugoslavije u industriji nemetala (Toza Marković Kikinda, Polet Bečej, Šamot Aranđelovac…) Razvojem Knjaza Miloša kao fabrike vode i bezalkoholnih pića , škola je počela sa obrazovanjem na polju tehnologije vode u saradnji sa Tehnološko metalurškim fakultetom u Beogradu. Na ovaj studijski program kasnije se nadovezao takođe atraktivan Zaštita životne sredine.  Škola danas pored tradicionalnih programa realizuje i sudije u oblasti informacionih tehnologija, turizma kao još jedne strateške grane opštine i okruženja, a kao kuriozitet škola se ponosi i studijskim programom iz oblasti umetnosti – Dizajn Kamena i (industrijske i umetničke) Keramike.  Pored značajnih profesora koji su predavali i radili na školi,   može se  pohvaliti i  brojnim projektima, patentima i naučno stručnim konferencijama koje se tradicionalno održavaju.

 

Visoka škola u Kruševcu kao škola sa najdužom tradicijom u grupi škola koje su u sastavu Akademije, uspešno radi na razvoju programa iz oblasti hemije i tehnologije. Na ove programe nadovezala se i oblast i program zaštite životne sredine koji koristi bazu stručnog nastavnog kadra ove škole.  Razvoj privrede Kruševca pratio je i razvoj ove škole pa su svakako i „Merima„, „Župa„, „Trajal„i drugi predstavnici hemijske industrije bili i ostali osnovna baza za razvoj karijere studenata sa diplomom kruševačke „Hemijsko-tehnološke„.

 

Visoka tehnička škola u Trsteniku, manjoj opštini  sa velikom školom osnovanom davne 1962. Godine sa zadatkom da pomogne mašinskoj industriji Trstenika odnosno „Prvoj petoletci„. Godinama škola je bila rasadnik inženjera mašinstva ali vremenom su i programi dobijali novi sadržaj u skladu sa savremenim tokovima i zahtevima privrede. Da bi se nastava mogla odvijati prema standardima, Škola danas raspolaže sa 2500m2 prostora u matičnoj jedinici u Trsteniku i ima 5 slušaonica i amfiteatar i prostorom od 600 m2 u visokoškolskoj jedinici u Tutinu. Takođe, u matičnoj školi ima kompletno opremljene laboratorije za: hidrauliku i pneumatiku, informatiku, saobraćaj, mašinsku obradu, mašinske materijale, termodinamiku i elektrotehniku. Škola raspolaže i sa svim neophodnim dozvolama za rad. u Tutinu uz dobijenu dozvolu za rad, ima svu potrebnu opremu za sprovođenje nastave na dva studijska programa: informatika u inženjerstvu i inženjerstvo u drumskom saobraćaju. Osnovne delatnosti koje škola danas obavlja su: obrazovanje inženjera u skladu sa propisanim nastavnim planovima i programima, realizacija planova i programa stručnog usavršavanja (kursevi, seminari, simpozijumi i sl.), istraživačko-razvojna delatnost i izrada projekata u oblasti tehničkih i prirodno-matematičkih nauka, izdavanje udžbenika, skripti, časopisa i ostalih publikacija za potrebe studenata i ostalih korisnika.